ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE
Liturgią Mszy Świętej Wieczerzy Pańskiej rozpoczyniemy przeżywanie Tajemnicy Triduum Paschalnego, Świętych Trzech Dni Paschalnych. Ten czas, od Mszy Wieczerzy Pańskiej do II Nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania, stanowi jedno wielkie święto ? uobecnia bowiem największe wydarzenie naszej wiary. To nasze trzydniowe świętowanie osiągnie swój szczyt w Wigilii Paschalnej celebrowanej w Świętą Noc Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa.
WIELKI CZWARTEK
W Wielki Czwartek z całym Kościołem obchodzimy pamiątkę tego dnia, w którym Chrystus zasiadł wraz ze swymi uczniami do stołu, by sprawując Wieczerzę paschalną, ustanowić Sakrament Swego Ciała i Krwi - Testament zostawiony dla nas. Polecił Apostołom czynić ten gest na swoją pamiątkę, ustanawiając Sakrament kapłaństwa.
WIELKI PIĄTEK
Jest to niezwykły dzień. Dzień, w którym umarł nasz Jezus. Nie sprawuje się w tym dniu ofiary Mszy świetej. Ołtarz który zostanie obnażony po liturgii Wielkiego Czwartku w Wielki Piątek tylko na czas Komunii świętej zostanie przykryty. Zasadniczo nie było wcześniej udzielania Komunii świętej w ciągu dnia. Jedynie chorzy mogli przyjmować Ją wcześniej. Wszyscy inni zaś - wyłącznie podczas zbliżających się obrzędów. Zwyczaj ten ma nam uświadomić, że Jezus nie zawsze jest wśród nas obecny, że grzech, który przybił Go do krzyża i uśmiercił, również w Wielki Piątek wzbrania nam dostęp do wielu serc. Każdy grzech przedłuża mękę Chrystusa. Jednocześnie jednak Zmartwychwstanie Pańskie jest czymś nieodwracalnym, czymś ostatecznym; grzech został zwyciężony raz na zawsze u samych korzeni i nic nie zdoła oddalić nas od miłości Bożej, która jest w Jezusie Chrystusie. Dlatego również w Wielki Piątek"w dniu, w którym przeżywamy otchłań męki i osamotnienia naszego Zbawiciela" - możemy pożywać owoce tej śmierci: Ciało Chrystusa za nas wydane.
WIELKA SOBOTA
Wielka Sobota jest dniem spoczynku Pana w grobie. Jest to dzień cichej nadziei, modlitewnego oczekiwania na cud zmartwychwstania. W dniu tym nie ma nic z żałoby, nic ze smutku, ale cicha wewnętrzna radość płynąca z wiary w bóstwo Chrystusa i z nadziei wypełnienia wszystkiego co zapowiedział.
WIGILIA PASCHALNA - WIELKA NOC
Podczas tej Wielkiej Nocy, dokonało się najważniejsze wydarzenie w dziejach świata i ludzkości, jakim było przejście (pascha) ze śmierci do nowego życia przez zmartwychwstanie. Ta tajemnica zbawcza w liturgii tej nocy stanie się dla nas teraźniejszością. Uobecnią nam ją przede wszystkim dwa sakramenty paschalne: chrzest i Eucharystia. Cała dynamika nocy paschalnej koncentruje się wokół nowego życia w Chrystusie, dlatego też cała jej liturgia pełna jest symboli życia: światło - słowo - woda i uczta. Znaki te stanowią również główną treść kolejnych części liturgii wigilii paschalnej a więc: liturgia światła, liturgia słowa, liturgia chrzcielna i liturgia eucharystyczna. Bogatą liturgię wigili paschalnej zakończy procesja rezurekcyjna. Rezurekcyjne dzwony, nasz aktywny i radosny udział w procesji niech będzie świadectwem i ogłoszeniem światu prawdy którą przeżyjemy w naszej świątynii parafialnej.
Na podstawie "Święte Triduum Paschalne" - Wydawnictwo Księży Pallotynów |